Super User
Odsłony: 1059

Stajnia Oxer (1 km) – w ofercie stajani znajdują się wyjazdy w teren, jazda konna dla dzieci, początkujących oraz zaawansowanych jeźdźców.

Rezerwat Przyrody oraz ruiny zamku na Goleszu (3 km) - rezerwat przyrody znajduje się w Krajowicach i jego powierzchnia wynosi 27,45 ha. Zauważyć tam można wychodnie skał piaskowca ciężkowickiego, lasy grądowe oraz rośliny bardzo rzadko występujące na naszych terenach. W rezerwacie przyrody Golesz występują także liczne ślady grodziska wczesnośredniowiecznego, a także i ruiny średniowiecznego zamku obronnego.

Muzeum Regionalne w Jaśle (3,4 km) - muzeum posiada różnorodne i bogate w kulturę zbiory.

Obserwatorium astronomiczne (3,8 km) - obserwatorium przy I LO w Jaśle uczestniczące w wielu międzynarodowych projektach, umożliwia uczestnictwo w nieodpłatnych pokazach nieba.

Muzeum Lizaka w Jaśle (3,9 km) - ciekawa atrakcja dla najmłodszych. Osoba zwiedzająca ma możliwość smakowania wyrobów, wąchania aromatów oraz oglądania prezentacji multimedialnych. Można też samemu spróbować swoich sił i zrobić własnego lizaka.

Skansen Karpacka Troja (8 km) - kompleks muzealny położony w Trzcinicy. Skansen powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

Rezerwat Przyrody Liwocz wraz z platformą widokową (14 km) - Liwocz to najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego. Góra i jej okolice są pełne atrakcji.

Na szczycie wznosi się wysoka platforma widokowa. Widać z niej całe pogórze, płynącą niżej Wisłokę, Beskidy, a przy dobrej pogodzie Tatry. Przez szczyt góry przebiegają dwa szlaki turystyczne, a w pobliżu kilka kolejnych. 

Liwocz to także rezerwat przyrody, a u podnóża góry, bije „śmierdzące źródełko”, z którego wypływa woda bogata w związki siarki.

640-letni Dąb Chrześcijanin (19 km) - pomnikowy dąb znajdujący się w Januszkowicach. Największy co do wielkości dąb szypułkowy na Podkarpaciu. To także jeden z kilku najgrubszych dębów w kraju.

Spływy Doliną Wisłoka (20 km) – jest to szlak wodny na rzece Wisłok. Dla osób, które cenią aktywny wypoczynek. Zróżnicowana charakterystyka i zmienny nurt sprawia, że na szlaku odnajdą się początkujący kajakarze, a doświadczeni nie będą się nudzić.

Magurski Park Narodowy „Folusz” (22 km) – jest to ścieżka przyrodnicza zlokalizowana w najbardziej na północ wysuniętej części Magurskiego Parku Narodowego. Prowadzi do dwóch osobliwości przyrody – wodospadu Magurskiego i Diablego Kamienia. Długość trasy to 4 km, na której zlokalizowano 12 przystanków.

Rezerwat Góra Chełm (24 km) - Rezerwat leży w granicach Czarnorzecko - Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Teren rezerwatu obejmuje jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Pogórza Strzyżowskiego jakim jest pasmo Klonowej Góry. Pasmo to zaliczane jest do najwyższych i najbardziej urozmaiconych w jego zasięgu. Górę Chełm wyróżnia ponadto obecność licznych źródeł wody pitnej o wysokiej jakości.

Schron kolejowy w Stępinie (26 km) - tunel schronowy, który wchodził w skład głównej kwatery Hitlera z II wojny światowej. Stępińsko-cieszyński tunel (schron nr 1) jest największym obiektem kompleksu – liczy 393 m długości, blisko 12 m wysokości i ma ściany grubości ponad 2 m. W 1941 r. w schronie kolejowym zatrzymał się pociąg Hitlera. Obecnie tunel schronowy stanowi miejscową atrakcje turystyczną i jest udostępniony do zwiedzania.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (28 km) - głównymi atrakcjami muzeum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których odwiedzający mogą brać czynny udział. W piwnicach oraz w sali wystaw czasowych zorganizowano ekspozycje prezentujące zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców, jak i użytkowe. Zainteresowaniem cieszy się także sala poświęcona zastosowaniu szkła w fizyce, w której prezentowane są doświadczenia optyczne.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu (29 km) - pierwsze informacje o budowli pochodzą z 1348 r. – z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Dzieje zamku były inspiracją utworów literackich, m.in. Zemsty Aleksandra Fredry. Do dziś zachowały się fragmenty murów zamku górnego i średniego, portal oraz część murów obwodowych. W ruinach mieści się także muzeum z eksponatami, które pochodzą z lat jego świetności.

Rezerwat Prządki (30 km) - malownicze skałki „Prządki” wieńczące szczytową partię wzgórza (526 m) położone są pomiędzy Korczyną a wsią Czarnorzeki. Atrakcją rezerwatu jest 5 szlaków turystycznych. Warto z nich skorzystać, podziwiać piękne krajobrazy i widok na zamek Kamieniec.

Pijalnia czekolady w Korczynie (32 km) - jest to największa w Polsce pijalnia czekolady. Możliwość podziwiania produkcji czekolady krok po kroku, to główna atrakcja, jaka czeka odwiedzających pijalnię. Będą mogli zobaczyć również maszyny i urządzenia związane z jej produkcją, oraz czekoladową fontannę. W pijalni można skomponować własną czekoladę i wybić pamiątkową monetę.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce (35 km) -  to otwarta w 1854 roku najstarsza na świecie nadal działająca kopalnia ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy ŁukasiewiczTytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.

Beskid Niski (38 km) - to dzisiaj najdziksze pasmo górskie w Polsce. Osobliwością Beskidu Niskiego są urokliwe doliny nieistniejących wsi. W Beskidzie Niskim utworzono jeden park narodowy, jeden krajobrazowy, czternaście rezerwatów przyrody oraz dwanaście obszarów Natura 2000. Na terenie Beskidu Niskiego leżą cztery uzdrowiska: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Wysowa-Zdrój oraz Wapienne z wodami mineralnymi. Osobną kategorią atrakcji krajoznawczych są zabytki kultury, wśród nich drewniane cerkwie.

 

Kategoria: